Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w Poznaniu

Rozliczamy ryczałt - zawodowo!

AK-PLUS - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Poznań

Zadbamy o Ciebie i Twoje rozliczenia!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania możliwa między innymi dla osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, a także spółek cywilnych osób fizycznych. Świadczymy usługi w oparciu o ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w oparciu o inne akty prawne, do stosowania których prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany. Prowadząc księgowość stosujemy obowiązujące ustawy i przepisy, realizując przy tym swoje zadania na najwyższym poziomie.

Wybór opodatkowania w formie ryczałtu czy na zasadach ogólnych prowadząc księgę przychodów i rozchodów to decyzja, która nie należy do najprostszych. Często podatek zryczałtowany jest niższy niż podatek opłacany na zasadach ogólnych, ale nie zawsze ta forma jest opłacalna dla przedsiębiorcy.

Która opcja dla Twojego biznesu jest najlepsza? Zapraszamy do kontaktu i do nawiązania współpracy. Nasi specjaliści doradzą i pomogą na każdym etapie naszego zlecenia.

Anna Klupczyńska księgowa Poznań
Anna Klupczyńska

Właścicielka biura rachunkowego AK-PLUS

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - zakres usługi

Pomożemy Ci w sposób kompleksowy!

Usługi księgowe w zakresie prowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obejmują następujące czynności:

  • prowadzenie ewidencji przychodów objętej ryczałtem na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów księgowych oraz dodatkowych dowodów sporządzanych na potrzeby rozliczeń,
  • naliczanie podatku zryczałtowanego i przygotowanie PIT-28, 
  • prowadzenie rejestrów VAT dla dokumentów sprzedaży i zakupów,
  • zamknięcie miesiąca i naliczanie podatków oraz sporządzanie wymaganych deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, VAT-UE oraz JPK na podstawie prowadzonych rejestrów VAT,
  • prowadzenie rozrachunków podatków i składek ZUS,
  • zamknięcie roczne połączone ze sporządzeniem rocznego zeznania podatkowego,
  • przechowywanie dokumentacji księgowej przez okres danego roku obrachunkowego,
  • fachowe doradztwo w zakresie zryczałtowanego podatku ewidencjonowanego.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Poznań

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest stosunkowo prostą formą opodatkowania w polskim systemie podatkowym dla przedsiębiorców. W jego przypadku stosuje się określone stawki procentowe, co nie wymaga prowadzenia szczegółowej księgowości. 

Warto pamiętać, że przedsiębiorca, który decyduje się na tę formę rozliczenia, musi spełniać określone warunki. Głównie chodzi o to, by nie przekraczał limitów w obszarze kosztów prowadzenia działalności oraz wysokości przychodów. Dlatego w praktyce jest to ciekawa forma rozliczania dla przedsiębiorców działających w usługach lub kiedy ich zyski nie są bardzo duże.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki podatku

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest stosunkowo prosty i w jego przypadku stawka zależy na przykład od typu działalności. W obszarze wolnych zawodów ta wartość wynosi 17%. 

W przypadku świadczenia rozmaitych usług w tym m.in. reprodukcji komputerowych nośników informacji, pośrednictwie w sprzedaży motocykli, pośrednictwie w sprzedaży hurtowej, magazynowaniu cieczy i gazów czy w usługach licencyjnych stawka ryczałtu od 2022 roku wynosi 15%. Kolejny progiem są usługi w zakresie opieki zdrowotnej, architektoniczne czy inżynierskie – na nie przypada 14% stawka ryczałtu.
12% jest to stawka przeznaczona do opodatkowania miedzy innymi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego i oprogramowania komputerowego.
Stawką 10% podatku objęta jest usługa w zakresie kupno- sprzedaż dotycząca nieruchomości na własny rachunek, a także odpłatnego zbycia praw majątkowych
8,5% to stawka od przychodów z większości działalności usługowych, w tym gastronomii (od sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%), ponieważ usługi gastronomiczne z działalności niedotyczącej sprzedaży napojów powyżej 1,5% wynoszą 3%. Stawką 8,5% objęty jest też najem mieszkań do kwoty 100 000 zł.
5,5% to stawka dla branży budowlanej oraz wytwórczej.
Najniższa stawka ryczałtu ewidencjonalnego to 2% Stawka ta dotyczy opodatkowania przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych.

Obliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Oczywiście, w praktyce nie bierze się całego przychodu – odlicza się od niego poszczególne kwoty i składki. W niektórych sytuacjach może to być skomplikowane, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że każda działalność gospodarcza jest inna, nawet w przypadku działania w tej samej branży. Wiąże się to ze szczegółami proponowanej oferty, prowadzoną polityką itd. 

Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy – na podstawie dokładnego wywiadu z klientem obliczymy, czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest odpowiednim rozwiązaniem (w niektórych przypadkach lepszy może się okazać np. podatek liniowy).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Poznań - dlaczego my?

Nasze usługi są przeznaczone dla wymagających klientów, którym zależy na indywidualnym podejściu do ich działalności oraz dopasowaniu się do wszelkich potrzeb. Od lat współpracujemy z wieloma przedsiębiorstwami, zawsze mając na celu ich zadowolenie i ułatwienie prowadzenia działalności. 

Możemy pomóc założyć firmę, wybierając tę formę opodatkowania, obsługiwać przedsiębiorstwa korzystające z ryczałtu czy wesprzeć podczas przejścia na to rozwiązanie, a następnie zapewnić kompleksowe usługi, omawiane na tej stronie.

Korzystając z naszych usług, klient może zaoszczędzić masę czasu, a więc otrzyma możliwość spożytkowania go na przykład na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa lub osobistych pasji.

Skorzystanie z naszej pomocy zmniejsza także stres związany z rozliczaniem firmy, ponieważ nawet w przypadku ewentualnej pomyłki biuro rachunkowe ponosi za nią odpowiedzialność.

Rozliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - oni nam zaufali!

Rekomendacje

Świadczymy profesjonalne usługi prowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ze swoich obowiązków wywiązujemy się terminowo i rzetelnie, biorąc pełną odpowiedzialność za podejmowane czynności księgowe. Dzięki temu grono naszych zadowolonych klientów stale się poszerza.

Pakiet korzyści z prowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w Poznaniu

Zrobimy dla Ciebie więcej niż inni!

Kompleksowe prowadzenie ewidencji ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to jedno. Dodatkowy pakiet korzyści to drugie. Znając potrzeby naszych klientów jesteśmy w stanie zaoferować znacznie więcej niż inni. Jesteśmy elastyczni, precyzyjni i chętnie dzielimy się dobrą radą. Ale to nie wszystko! Sprawdź Korzyści jakie możesz osiągnąć powierzając nam prowadzenie rozliczania Twojej firmy w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Rzetelność i skrupulatność

Posiadamy ponad 20 lat doświadczenia w rozliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Atrakcyjna cena

Cena usługi za prowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Reprezentacja firmy

Kiedy zajdzie taka konieczność, będziemy reprezentować Twoją firmę przed Urzędem Skarbowym.

Certyfikowana księgowa

Nasza certyfikowana księgowa zadba o finanse Twojej firmy, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić firmę znacznie efektywniej!

Stały kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Udostępnimy bezpośredni kontakt do Twojego indywidualnego księgowego.

Gwarancja bezpieczeństwa

Posiadamy wykupione ubezpieczenie OC obowiązkowe i dobrowolne w PZU. To jeden z gwarantów bezpiecznej realizacji usługi pełnej księgowości.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

6 najczęściej zadawanych pytań

Co to jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania przysługująca m.in. niektórym podatnikom, którzy:
  • rozpoczynają działalność gospodarczą;
  • kontynuują działalność w roku 2024 (nieopłacając podatku w formie karty podatkowej), której przychody w poprzedzającym rok podatkowy nie przekraczają 2 000 000 euro (tj. 9 218 200 zł w 2023 rok).
Do obliczenia limitów został zastosowany średni kurs NBP z dnia 2 października 2023 roku, który wynosi 4,6091 zł/ euro.

Czy można opłacać kwartalnie podatek od przychodów ewidencjonowanych?

Prawo do kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych mają podatnicy, których przychód w 2023 roku nie przekroczył kwoty 200 000 euro (tj. 921 820 zł). Do obliczenia limitów został zastosowany średni kurs NBP z dnia 2 października 2023 roku, który wynosi 4,6091 zł/ euro.

Jakie są stawki zryczałtowanego podatku dochodowego?

Wysokość stawki podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego płaci się od przychodów i w zależności od zakresu świadczonych usług wynosi: 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5% lub 3%.

Jak rozliczyć ryczałt?

Zryczałtowany podatek dochodowy należy opłacić do 20. dnia następnego miesiąca. W przypadku podatników, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły kwoty 200 000 euro (tj. 921 820 zł w 2023 roku) mogą podatek obliczać i wpłacać kwartalnie. Należy przy tym pamiętać o konieczności poinformowania naczelnika Urzędu Skarbowego.

Czy można samodzielnie rozliczać ryczałt?

Tak, można samodzielnie prowadzić rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba jednak śledzić na bieżąco przepisy prawne, które jak wiadomo często zmieniają się. Można także skorzystać z usług zewnętrznego biura rachunkowego, które rzetelnie i kompleksowo zrobi to za nas.

Jakie są limity do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2024 rok?

Limit przychdów decydujący o możliwości rozliczania się w oparciu o zryczałtowany podatek dochodowy w 2024 roku wynosi 9 218 200 zł (2 000 000 euro x 4,6091 zł/euro).

Jakie są limity do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2023 rok?

Limit przychdów decydujący o możliwości rozliczania się w oparciu o zryczałtowany podatek dochodowy w 2023 roku wynosi 9 654 400 zł (2 000 000 euro x 4,8272 zł/euro).

Jakie są limity do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2022 rok?

Limit przychdów decydujący o możliwości rozliczania się w oparciu o zryczałtowany podatek dochodowy w 2022 roku wynosi 9 188 200 zł (2 000 000 euro x 4,5941 zł/euro).

Kto poprawnie rozlicza ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Anna Klupczyńska, licencjonowana księgowa z Poznania, jest jedną z osób, które w sposób właściwy prowadzi rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.