Aktualności księgowe 2022

aktualności księgowe 2022

Zmiany w przepisach ZUS, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku

Od 2022 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu jeżeli spóźnią się z zapłatą składki ZUS nie utracą prawa do podlegania do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i jeżeli zachorują, to otrzymają należne im świadczenie za okres choroby. W związku ze zmianą tego przepisu od stycznia 2022 roku nie będzie już trzeba składać wniosków o przywrócenie terminu płatności i wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.

W razie choroby przedsiębiorca otrzyma zasiłek chorobowy z ZUS pod warunkiem, że jego zadłużenie z tytułu opłacania składek nie będzie przekraczało 1% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku będzie to kwota 30,10 zł. Jeżeli natomiast zadłużenie wobec ZUS będzie większe niż 1% minimalnego wynagrodzenia, to osoba taka będzie musiała w pierwszej kolejności uregulować brakującą kwotę składek, a dopiero potem zostanie jej wypłacony zasiłek chorobowy.

Jeżeli brakująca kwota nie zostanie uregulowana w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, to świadczenie przedawni się.

Anna Klupczyńska

Anna Klupczyńska

Licencjonowana księgowa z przeszło 25-letnim doświadczeniem.

Blog o księgowości

Niniejszy blog księgowy prowadzony jest przez znane biuro rachunkowe w Poznaniu – AK-PLUS Anna Klupczyńska. Dziękujemy za wizytę i docenienie naszego wkładu w rozwój wiedzy na temat zagadnień księgowych. Zapraszamy do obserwowania naszych profilów na portalach społecznościowych!

Ostatnio dodane artykuły

Kategorie artykułów

Bądź na bieżąco