Faktura ustrukturyzowana – co to jest?

faktura ustrukturyzowana

Od 1 stycznia 2022 roku podatnik może wystawiać faktury ustrukturyzowane. Faktury te wystawiane są przy użyciu Krajowego Systemu e- Faktur (KSeF). Faktura ma format xml i może być wystawiona przy użyciu bezpłatnych narzędzi, które udostępnia Ministerstwo Finansów lub przy użyciu programów do wystawiania faktur komercyjnych. Zasady wystawiana takich faktur zawarte są w ustawie o VAT, a zasady korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 roku o korzystaniu z KSeF (Dz. U. poz. 2481).

Aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną podatnik składa do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie ZAW-FA o nadanie uprawnień. Po otrzymaniu drogą mailową uprawnień do korzystania z tego systemu, podatnik będzie musiał uwierzytelnić się w systemie dokonując autoryzacji np. podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Po zalogowaniu do systemu może już wystawiać, przeglądać oraz odbierać faktury.

W systemie KSeF podatnik może wystawiać faktury dla firm (B2B) oraz dla osób prywatnych (B2C). Obecnie odbiorca faktury musi wyrazić zgodę na odbiór faktury w systemie KSeF gdyż korzystanie z niego jest dobrowolne. Od 1 stycznia 2024 roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych będzie obligatoryjne i zgoda na ich odbiór w systemie KSeF nie będzie wymagana.

Anna Klupczyńska

Anna Klupczyńska

Licencjonowana księgowa z przeszło 25-letnim doświadczeniem.

Blog o księgowości

Niniejszy blog księgowy prowadzony jest przez znane biuro rachunkowe w Poznaniu – AK-PLUS Anna Klupczyńska. Dziękujemy za wizytę i docenienie naszego wkładu w rozwój wiedzy na temat zagadnień księgowych. Zapraszamy do obserwowania naszych profilów na portalach społecznościowych!

Ostatnio dodane artykuły

Kategorie artykułów

Bądź na bieżąco