Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego stanowi znaczną ulgę dla przedsiębiorcy – zarówno w przypadku małej, jak i dużej firmy. Dopełnianie obowiązków w tym zakresie wiąże się z odpowiedzialnością, a w związku z tym – koniecznością dużego poziomu uważności i dokładności. Wiele osób, które pragną skorzystać z takiej współpracy, zastanawia się, czym zajmuje się biuro rachunkowe. Wyczerpującą odpowiedź na to pytanie przygotowaliśmy dla Państwa w poniższym artykule.

Profesjonalne biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym się zajmuje biuro rachunkowe – każda firma będzie oferowała bowiem inny zestaw usług. Warto przy tym pamiętać, że ich zakres może różnić się w obszarze usług księgowych i kadrowo-płacowych, a niejednokrotnie spotkamy się również ze świadczeniami dodatkowymi. Ze względu na to, że przedsiębiorstwa różnią się rozmiarem, sposobem funkcjonowania, branżą i wieloma innymi kwestiami, zróżnicowanie ofert biur rachunkowych jest jak najbardziej pożądanym zjawiskiem. Warto jednak postawić na firmę o szerokim zakresie usług, które umożliwią nam długoterminową współpracę nawet w przypadku zajścia dużych zmian w przedsiębiorstwie – taki komfort otrzymują Państwo, stawiając na biuro rachunkowe AK-PLUS.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe – co wchodzi w zakres księgowości?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana prawnie do odprowadzania podatków oraz składek. Na początkowym etapie wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne dopełnianie formalności, które z czasem stają się jednak zbyt pracochłonne. Dlatego warto wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe i w jakim zakresie może nam pomóc. Do podstawowych usług zaliczamy prowadzenie księgowości zgodnie z przepisami prawa. Usługa ta obejmuje prowadzenie ksiąg rachunkowych i ewidencji, przygotowywanie deklaracji i sprawozdań, ustalanie planu amortyzacji między innymi środków trwałych oraz udzielanie fachowych porad w dziedzinie księgowości. Dzięki doradztwu przedsiębiorca może podejmować w pełni świadome i dopasowane do specyfiki firmy decyzje.

Czym się zajmuje biuro rachunkowe – co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa?

Biura rachunkowe oprócz wsparcia w zakresie księgowości udzielają również pomocy w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. Wymaga ona rzetelnej, aktualnej wiedzy o przepisach prawnych, w tym o Kodeksie Pracy. Biuro zajmuje się wówczas prowadzeniem akt osobowych, sporządza umowy, aneksy, wystawia zaświadczenia, składa deklaracje do ZUS, prowadzi ewidencję urlopów, sporządza świadectwa pracy czy nadzoruje konieczność wykonania szkoleń BHP i badań lekarskich. Warto jednak wiedzieć, że to, czym się zajmuje biuro rachunkowe, jest znacznie bardziej kompleksowe. Pracownicy biura bardzo często zajmują się naliczaniem wynagrodzeń i przygotowywaniem przelewów, prowadzą karty wynagrodzeń oraz sporządzają druki i deklaracje.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe i na czym polega jego odpowiedzialność?

Warto zaznaczyć, że to, czym zajmuje się biuro rachunkowe, nie wiąże się ze zwolnieniem z odpowiedzialności podatnika za księgi rachunkowe. Oznacza to, że podejmując współpracę z biurem rachunkowym, warto zdecydować się na firmę z dużym doświadczeniem i poświadczonymi kwalifikacjami – tak jak w przypadku AK-PLUS, posiadającego licencję Ministra Finansów już od ponad 20 lat. Wówczas mamy pewność, że wszelkie formalności będą dopełnione rzetelnie i terminowo, a obliczenia będą się cechowały wysokim stopniem dokładności.

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje i kiedy warto skorzystać z jego usług?

W momencie, gdy dopełnianie formalności związanych z księgowością staje się zbyt czaso- i pracochłonne, wielu przedsiębiorców decyduje się na biuro rachunkowe. Czym się zajmuje taka firma? Oprócz wyżej wymienionych czynności, może się również zajmować reprezentowaniem klienta przed Urzędem Skarbowym, obsługą korespondencji, procesami windykacyjnymi, a także poradnictwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku biur o dużym doświadczeniu i renomie możemy zazwyczaj liczyć na szeroki zakres usług, który wpisuje się w oczekiwania i potrzeby wielu firm. Warto zauważyć, że powierzenie wspomnianych zadań biuru rachunkowemu to nie tylko oszczędność czasu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że jest to najczęściej opcja najkorzystniejsza pod względem finansowym – przedsiębiorca nie musi bowiem tworzyć i prowadzić własnego działu księgowego. Co więcej, stawiając na sprawdzone biuro rachunkowe, możemy mieć pewność, że jego pracownicy będą pozostawali na bieżąco ze zmianami w prawie, które mają niebanalne znaczenie dla finansów przedsiębiorstwa.

Czym się zajmuje biuro rachunkowe? Podsumowanie

Współpraca z biurem rachunkowym to niezwykle korzystna opcja pod wieloma względami – aby czerpać z niej maksimum korzyści, warto zaufać doświadczonej, sprawdzonej firmie, która posiada odpowiednie kwalifikacje. To, czym zajmuje się biuro rachunkowe, jest często kwestią umowy z klientem, który określa swoje indywidualne oczekiwania i potrzeby.

Anna Klupczyńska

Anna Klupczyńska

Licencjonowana księgowa z przeszło 25-letnim doświadczeniem.

Blog o księgowości

Niniejszy blog księgowy prowadzony jest przez znane biuro rachunkowe w Poznaniu – AK-PLUS Anna Klupczyńska. Dziękujemy za wizytę i docenienie naszego wkładu w rozwój wiedzy na temat zagadnień księgowych. Zapraszamy do obserwowania naszych profilów na portalach społecznościowych!

Ostatnio dodane artykuły

Kategorie artykułów

Bądź na bieżąco